Haber

AB Yüksek Temsilcisi Borrell Tayvan Boğazı’nda devriye çağrısı yaptı

ensonhaber.com

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Tayvan ile ilgili açıklama yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Tayvan’da ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimde Avrupa’nın tarafsız kalması gerektiğini söylemesi kıtada tartışmalara neden oldu.

Avrupa ikiye bölündü

Le Journal du Dimanche gazetesi için Fransız basınından bir yazı kaleme alan Borrell, Macron’un görüşünün tersini dile getirdi.

“Tayvan Boğazı’nda devriye gezmenizi tavsiye ediyorum”

Tayvan’ın Avrupa’nın “ekonomik, ticari ve teknolojik çıkarına” sahip olduğunu belirten Borrell, şunları kaydetti:

Bu nedenle, Avrupa donanmalarını bu değerli bölgede seyrüsefer özgürlüğüne olan bağlılıklarını göstermek için Tayvan Boğazı’nda devriye gezmeye davet ediyorum.

Çin’in Tayvan’a saldırı tatbikatı

İki hafta önce Çin, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile ABD Meclis Başkanı Kevin McCarthy arasındaki görüşmeye yanıt olarak Tayvan çevresinde üç günlük askeri tatbikatlar başlattı. Tatbikatta hedefli saldırılar ve Ada’nın kuşatılması simüle edildi.

Yarı iletken vurgusu

Borrell, Salı günü Avrupa parlamentosunda Çin hakkında bir tartışmayı ateşleyen bir konuşmasında şunları söyledi:

Tayvan, barışı garanti altına almak için açıkça jeostratejik ortamımızın bir parçası. Tayvan, en gelişmiş yarı iletkenlerin üretiminde stratejik bir role sahiptir.

Macron: ABD’nin takipçisi olmamalıyız

Borrell’in açıklamaları, Macron’un Avrupa’nın Tayvan konusunda ABD’nin “takibi” olmaması gerektiğini savunmasının ardından geldi.

The Guardian’ın haberine göre Çin, Tayvan’ı kendi toprağı olarak görüyor ve “bir gün Ada’yı kontrol altına alma niyetini” yüksek sesle dile getiriyor.

Gözden kaçırma Çin’in savaş tehdidi: ABD, Tayvan Boğazı’na savaş gemisi gönderiyor Haberin Detayları
Polonya Başbakanı: Ukrayna fethedilirse Çin ertesi gün Tayvan’a saldırabilir Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu