Ekonomi

ABD firmaları Filipinler’e 1 milyar doların üzerinde yatırım yapmaya hazırlanıyor

ABD’nin önde gelen şirketleri, iki ülke arasında güçlenen ekonomik bağların altını çizen bir hamleyle Filipinler’de 1 milyar doları aşan yatırımlarını duyurmaya hazırlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Başkan Joe Biden’ı temsilen Pazartesi günü Manila’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında bu planları açıkladı.

Yatırım girişimleri yenilenebilir enerji, özellikle de güneş enerjisi, elektrikli araçlardaki gelişmeler ve dijitalleşme projelerine odaklanacak. Bu gelişme, ABD’li firmaların Güneydoğu Asya pazarıyla ilişki kurmaya yönelik daha geniş kapsamlı taahhütlerinin bir parçası olarak ortaya çıktı.

Bakan Raimondo, GreenFire Energy, Inc., Google (NASDAQ:GOOGL) Asia Pacific (NASDAQ:GOOGL), Visa (NYSE:V), United Airlines ve yatırım firması KKR gibi önde gelen şirketlerden üst düzey temsilcilerin yer aldığı bir ticaret ve yatırım misyonuna liderlik ediyor.

Beyaz Saray, Ocak ayının başlarında, ABD şirketlerinin önemli sektörlerdeki varlığını güçlendirmek amacıyla Filipinler’e bir ticaret heyeti gönderme niyetini belirtmişti. Bu sektörler arasında altyapı, temiz enerji, kritik madenler, tarım ve inovasyon ekonomisinin unsurları yer alıyor.

Filipinler’in ABD ile 73 yıldır yürürlükte olan karşılıklı savunma anlaşmasına dayanan uzun soluklu bir ittifakı var. Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. ikili ilişkilerin derinleştirilmesi ve savunmanın ötesine geçerek ekonomik işbirliğini de kapsaması konusunda oldukça istekli.

Bakan Raimondo Filipinli yetkililerle yaptığı ortak brifing sırasında ABD-Filipin ittifakının kalıcı niteliğini vurgulayarak şunları söyledi:

“ABD-Filipin ittifakı demir gibi sağlamdır. Bu ittifak 72 yıldır devam ediyor ve biz sadık dostlar ve giderek artan bir şekilde refah ortakları olmaya devam ediyoruz.”

Bu yatırım akışı, iki ülke arasında büyüyen ekonomik ortaklığın ve refaha yönelik ortak taahhüdün bir göstergesidir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

besiri-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu