Teknoloji

ABD geneline yayılan radyoaktif patlama: Trinity Nükleer Testi

Temmuz 1945’te, J. Robert Oppenheimer ve Manhattan Projesi’nin diğer araştırmacıları New Mexico çölünde yeni atom bombalarını test etmeye hazırlanırken, bu mega silahın nasıl davranacağı hakkında görece çok az şey biliniyordu.

16 Temmuz’da, “Trinity” kod adlı bir testte 30 metrelik bir metal kulenin tepesinde plütonyum patlatma cihazı patlatıldığında, ortaya çıkan patlama beklenenden çok daha güçlüydü.

Işınlanan mantar bulutu da beklenenden çok daha fazla atmosfere yükseldi; yaklaşık 21 bin kilometre. Hiç kimse bu bulutların sonunda nereye gideceğini tartışamaz.

Yeni çalışma korkunç gerçeği ortaya koyuyor

Perşembe günü bilimsel bir dergiye gönderilmeden önce yayınlanan yeni bir çalışma, bulutun ve serpintisinin 1945’te Manhattan Projesi’ndeki herkesin hayal ettiğinden daha uzağa gittiğini gösteriyor.

Son teknoloji modelleme yazılımı ve yakın zamanda ortaya çıkarılan tarihsel hava durumu bilgilerini kullanan çalışmanın yazarları, Trinity testinden kaynaklanan radyoaktif serpinti patlamasının 10 gün içinde Kanada ve Meksika da dahil olmak üzere 46 eyalete ulaştığını söylüyor.

Çalışma eş zamanlı olarak Nevada’daki 93 yer üstü ABD atomik testinden elde edilen serpintiyi yeniden analiz etti ve ABD’deki radyoaktif maddenin bileşik birikimini gösteren bir harita oluşturdu.

Çalışmanın ortak yazarı ve araştırmanın araştırmasını koordine eden bir kuruluş olan Shift7’nin kurucu ortağı Susan Alzner, Trinity’nin serpintisinin ülke çapındaki orijinal depolama alanlarında hala ne kadar kaldığını hesaplamanın zor olduğunu söyledi.

Bulgular, atmosferik nükleer patlamalardan kaynaklanan potansiyel radyasyona maruz kalma nedeniyle federal hükümet tarafından tazminat almaya hak kazanan kişi sayısını artırabilir.

Trinity bulutunun sürüklenmesi Manhattan Projesi fizikçileri ve doktorları tarafından izlenmişti, ancak o zamanlar büyük ölçüde hafife alınmıştı.

New Jersey’deki Stevens Institute of Technology’de nükleer tarihçi olan Alex Wellerstein yaptığı açıklamada.

Radyoaktif tehlikelerin farkındaydılar, ancak patlamanın etrafındaki alanlarda akut bir risk olduğunu düşündüler. Radyoaktif elementlerin yakındaki ve uzaktaki ekosistemlere nasıl gömülebileceğine dair çok az fikirleri vardı.

General Groves’a gönderilen bilgi zarfı.

O sırada Manhattan Projesi’nde nükleer tıpta uzmanlaşmış bir doktor olan Dr. Stafford L. Warren, Manhattan Projesi’nin lideri Korgeneral Leslie Groves’a Trinity bulutunun “bölgenin kuzeydoğusunda birkaç saat yükseldiğini” bildirdi. Kısa bir aradan sonra, “çeşitli seviyeler farklı yönlerde ilerliyor gibi görünüyordu” diye ekledi.

Dr. Warren, General Groves’a serpintilerin ulaştığı yerin daha sonra değerlendirilebileceğine dair güvence verdi.

Takip eden on yıllarda, önemli verilerin eksikliği, Trinity testinin sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeleri ve çalışma girişimlerini boğdu.

Dr. Philippe, ABD’nin 1945’teki serpintiyi takip edecek ulusal izleme istasyonlarına sahip olmadığını söyledi. Ayrıca, temel tarihsel hava durumu ve atmosfer verileri yalnızca 1948’den itibaren mevcuttu.

1951’den başlayarak, Nevada’daki testlerin sonuçlarını yeniden şekillendirmek daha kolaydı, ancak Trinity’yi yeniden analiz etmek sinir bozucu derecede zordu.

Boşlukları doldurmaya kararlı olan ekip, yaklaşık 18 ay önce çalışmalara başladı. Dr. Philippe, serpinti modelleme konusunda kapsamlı bir geçmişe sahiptir ve 2021’de Fransız nükleer testlerinin etkilerini belgeleyen hakemli bir projenin yazarıdır.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından oluşturulan yeni verileri ve yazılımı kullanan Dr. Philippe daha sonra Trinity’nin serpintisini yeniden analiz etti.

Sonuçlar, New Mexico’nun Trinity serpintisinden büyük ölçüde etkilendiğini gösteriyor.

Philippe ve meslektaşları tarafından yapılan hesaplamalar, bulutun yörüngesinin öncelikle kuzeydoğu New Mexico’yu kapsadığını ve bulutun bir kısmının önümüzdeki birkaç gün içinde mutlaka sıfırın güneyine ve batısına döndüğünü gösteriyor.

Dr.Philippe, Trinity serpintisinin New Mexico’da bulunan toplam tortunun yüzde 87’sini oluşturduğunu ve Nevada’da da yer üstü testlerinden tortu bulunduğunu söylüyor.

Çalışma ayrıca, Trinity testinin yapıldığı Socorro İlçesinin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm ilçeler arasında ilçe başına en yüksek beşinci radyoaktif birikime sahip olduğunu buldu.

Siviller uyarılmadı

1940 nüfus sayımı verileri, test alanının 240 km’lik yarıçapında 500.000 kadar insanın yaşadığını gösteriyor.

Ancak paylaşılan bilgilere göre, daha önce test konusunda hiçbir sivil uyarılmadı ve test öncesi veya sonrasında siviller tahliye edilmedi.

haberbuyukorhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu