Ekonomi

ABD Ticaret Bakanlığı Absolics’e Çip Teknolojisi için 75 Milyon Dolar Ödül Verecek

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, yarı iletken paketleme sağlayıcısı Absolics’e Covington, Georgia’da yeni bir tesisin inşasını finanse etmesi için 75 milyon dolarlık bir hibe tahsis etme niyetini açıkladı. Finansman, yarı iletken çip üretimini ve sübvansiyonları artırmayı amaçlayan 52,7 milyar dolarlık daha geniş kapsamlı ABD girişiminin bir parçası.

SKC Co’nun bir iştiraki ve SK Group holdinginin bir üyesi olan Absolics, hibeyi gelişmiş paketleme teknolojisi geliştirmek için kullanacak. Bu, yarı iletken tedarik zincirini yenilikçi gelişmiş malzemelerle desteklemeye adanmış ilk ticari tesis olma özelliğini taşıyor.

Şirketin işlemci ve bellek yongalarının tek bir cihazda birleştirilmesine olanak tanıyan cam alt tabaka teknolojisinin bilgi işlem verimliliğini ve hızını artırması bekleniyor. Bu teknoloji özellikle yüksek performanslı bilgi işlem ve savunma uygulamaları için uygundur.

120.000 metrekarelik tesis sadece yarı iletken endüstrisine katkıda bulunmakla kalmayacak, aynı zamanda yerel bölgede 1.000 inşaat işi ve 200 üretim ve araştırma ve geliştirme pozisyonu yaratması öngörülüyor.

Absolics CEO’su Jun Rok Oh, önerilen finansmanın cam alt tabaka teknolojilerinin tam olarak ticarileştirilmesini sağlayacağını ifade etti. Ticaret Bakanlığı, Absolics’in cam alt katmanlarının yapay zeka ve veri merkezlerinde kullanılan son teknoloji çiplerin performansını artırma potansiyelini vurguladı.

Bu girişim, ABD’nin gelişmiş ambalaj alt tabakaları için Asya pazarlarına olan bağımlılığını azaltmaya yönelik daha geniş bir çabanın parçasıdır. Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek hacimli gelişmiş paketleme tesislerinin geliştirilmesine öncelik verdi.

Sektördeki gelişmelerle ilgili olarak SK Hynix geçtiğimiz ay Indiana’da gelişmiş bir paketleme tesisi ve Ar-Ge tesisi için 3,87 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Ayrıca, Ticaret Bakanlığı yakın zamanda Intel (NASDAQ:INTC), TSMC, Samsung ve Micron Technology gibi büyük endüstri oyuncularına yarı iletken sektörüne katkılarından dolayı önemli hibeler önermiştir.

Absolics’e yapılan yatırım, Amkor Technology’nin Arizona’da yeni bir tesis için yaptığı 2 milyar dolarlık yatırım ve Applied Materials’ın şirketteki hissesi gibi son zamanlarda yapılan diğer taahhütlerle de uyumludur ve ABD’nin yarı iletken endüstrisindeki konumunu güçlendirmeye yönelik ortak bir çabaya işaret etmektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-altinekin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu