Ekonomi

Bakan Bilgin: EYT’de maaş alan kişi sayısı 1 milyona ulaştı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Habertürk TV’de canlı yayına konuk oldu. Yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Bilgin, 1 milyon EYT’linin ilk maaşlarını aldığını duyurdu. Zelzele bölgesindeki tüm EYT’lilerin maaşlarını aldıklarını belirten Bilgin, “1999’dan sonra emekli olanlara iş yok” dedi.

Bakan Bilgin, Meclis açılır açılmaz sözleşmeli işçi sorununu çözeceğiz. Önümüzdeki dönemde tarım sigortası emeklileri için prim gün sayısını azaltacağız.açıklamalarda bulundu.

Bilgin ayrıca, ‘7 bin 500 liradan fazla maaşı olan emeklilere, en düşük emekli maaşı alanlar ile aradaki farkın kapanmaması için sosyal yardım hissesi verileceğini’ duyurdu.

Emeklilik Yaşı (EYT) yönetmeliği ile ilgili olarak “EYT’de sarsıntı bölgesine başvuranlara öncelik verdik. İlk başvurular oraya yapıldı. Şu anda yaklaşık 1 milyon kişi ilk maaşını aldı. Almayan için bir kayıp yok. Süreç işliyor. hak kazanılan gün sayısına ve primin doldurulacağı gün sayısına göre her gün yapılır.”Bilgin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni yasaya göre girenlere bir mağduriyet yok. 1 gün sonra girerseniz 1 gün sonra haksızlığa uğramazsınız. Bilinen bir yasa ile başlıyorsunuz. Mağduriyetin sebebi yasanın geriye doğru işletiliyor.EYT’de yaş ortalaması kaç?Bu bir reform gerçekten.Yasa Kural ihlalinden dolayı bir mağduriyet oldu.Gelebilecek bir şey.Bizim de yaklaşık 3 çalışanımızın emekli maaşı var.Bu reformdan önce, 2,3 çalışana bir emekli maaşıydı.Şimdi bu sayı 1,9’a düşecek.Emeklilik sisteminin sürdürülebilirliğinde bir sorun var.Türkiye istihdam yaratarak bu sorunu aşacaktır.Büyüyerek aşacaktır.Türkiye özellikle sanayide” büyüdü ve sorunu çözdü. Bunu daha da ileri götürmemiz gerekiyor.”

‘Seçimden bahsetmiyorum, nasılsa seçimi kazanacağız’

“Taşeron işçi sorununu Meclis açılır açılmaz çözeceğiz” açıklamasını yapan Vedat Bilgin Mazeret ve randevu ile sorunlar çözülebilir, imkanları vardır. Taşeron personel üzerinde çalıştık. Her konuyu bir evrakla inceledik. Tüm belgeleri kapatmaya gittik. Dosyalarımızdan biri taşeronluktu. Deprem oldu, çalışmaları durdurduk. Son oturum için kesintili personel yetiştirdik. Taşeron personel ile görüştüm. Önümüzde duruyor, Meclis’i açar açmaz bunu yapacağız. Seçimden bahsetmiyorum. Biz zaten seçimi kazanacağız. Ya ben olacağım ya da başka bir arkadaşım olacak” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, açıklamalarına şöyle devam etti:

“EYT’de birikmiş iş yok. Hizmet birleştirmeleri SGK tarafından yapılıyor. ‘pending’ denen belgenin bedeli ödeniyor. Uygun zamanda cevap verilecek. Bu sorular en geç mayıs ayında cevaplanacak. 1 milyon doğru.Toplam başvurular 1 milyon 700 bin civarında.Prim gün sayısı eksik diğer şartlar uymuyor.Diğer kurallar ücretli.Çok standardize edilmiş süreçler.Kısa sürede tamamlanacak.Hızlı cevap veriyoruz.
Sana o lapayı vermeme izin ver. Meclis açıldığında tamamlanan çalışmalardan biri de küçük, mikro işletmeler, esnaf, küçük esnaf ve çiftçiler için prim gün sayısının çok fazla olmasıdır. Onlara büyük bir işletmenin sahibiymiş gibi değer vermek yanlıştır. Belli bir skalanın altındakileri ve daha az çalışanla çalışanların ikramiye gün sayısını işçilerle bire bir eşleştirmeyi planlıyoruz. Tarımda özellikle çobanların sigortalanmasını sağladık. Tarımda kimseyi sosyal güvencesiz bırakmayacak bir çalışmamız var. Yurt dışında çalıştı ve oradan emekli oldu. O da burada çalıştı. Burada yanlış olan bir şey var. Sosyal haklardan yararlanamıyor. Sağlıkla ilgili birçok sorunu çözdük. Türkiye’de tedavinin önünü açtık.”

habereyyubiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu