Haber

Bakan Özer, Karadağ Eğitim Bakanı Vojinoviç ile görüştü

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, iki ülke arasındaki eğitim alanındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla Karadağ Eğitim Bakanı Miomir Vojinoviç ile bir araya geldi.

MEB Tevfik İleri Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Türkiye ve Karadağ arasında eğitim alanında iş birliği ele alındı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, görüşmede Karadağ heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Karadağ’a tarihi bir ziyarette bulunduğunu hatırlatarak, bu ziyaretin Türkiye-Karadağ ilişkilerine yeni bir ivme kazandırdığını vurguladı.

“451 Karadağ vatandaşı, ülkemizin sağladığı farklı burslardan yararlanarak eğitim gördü”

Toplumlar arasındaki bağı güçlendirmenin en değerli yollarından birinin eğitim olduğunu belirten Özer, “On binden fazla vatandaşımızın yaşadığı Karadağ ile eğitim bağlarımızın düzelmesinden memnuniyet duyacağımızı belirtmek isterim. ülkemizin sağladığı farklı burslardan yararlanarak bugüne kadar 451 Karadağ vatandaşı eğitim almıştır.85’i Türk burslu olmak üzere 186 Karadağlı öğrenci yükseköğretim kurumlarımızda eğitimlerine devam etmektedir. 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında yükseköğrenim bursları verildi.Ülkemizin okulları ile Karadağ okulları arasında 6 kardeş okul ilişkisi kuruldu.Ayrıca eğitim bağlarımızı güçlendiriyoruz.Eğitim danışmanlığımız nezaretinde faaliyetlerine başladı. Podgorica Büyükelçiliğimizi geliştirmek amacıyla geçen Ekim ayında.

“TİKA, Karadağ’da toplam maliyeti 20 milyon Euro’yu aşan 400’e yakın projeyi hayata geçirdi”

2012 yılında imzalanan Eğitim Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı’nın iki ülke arasındaki bağların geliştirilmesi için bir zemin oluşturduğunu belirten Özer, şunları kaydetti:

“Örneğin 2007 yılından bu yana Karadağ’da faaliyet gösteren TİKA, bugüne kadar toplam değeri 20 milyon Euro’yu aşan 400’e yakın proje gerçekleştirdi. Bu projelerin yüzde 27’si eğitimle ilgili. Yapılan Ortak Çalışma Grubu Toplantısında da vurgulandığı gibi 2017 yılında her türlü projeye “Eğitim alanındaki tecrübemizi ve desteğimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu hatırlatmak isterim. Türkiye son yıllarda eğitim alanında büyük bir dönüşüm yaşamaktadır. Bu dönüşüm sürecinde hedefimiz, bir yandan eğitimi toplumun her kesimine ulaştırmak, diğer yandan eğitimin kalitesini artırmaktır.”

2022 itibariyle 19 milyon öğrenci ve 1,2 milyon öğretmene sahip bir eğitim sisteminde bu dönüşümü gerçekleştirmenin büyük bir yatırım ve azim gerektirdiğini kaydeden Özer, “Bu dönüşümü gerçekleştirirken dört ana hedefimiz vardı. öğretmenleri ve mesleki eğitimi güçlendirmek.

Türkiye’de son yıllarda yaşanan bu dönüşüm süreciyle ilgili her türlü deneyimi paylaşmaya açık olduklarını anlatan Özer, Karadağ heyetinin talep ettiği eğiticilerin eğitimlerini verebileceklerini ve eğitimleri dijital platformlarda da verebileceklerini söyledi.

“Mesleki eğitim alanında yapılanları hayranlıkla izliyorum”

Karadağ Eğitim Bakanı Vojinoviç, Türkiye’de bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadağ ziyaretinin kendileri için tarihi olduğunu vurguladı. Bakan Özer ve heyetini bu vesileyle Karadağ’da ağırlamak istediklerini ifade eden Vojinoviç, iki ülke arasındaki iş birliğinin gelişerek devam etmesini temenni ederek, kendilerine ev sahipliği yaptıkları için teşekkür etti.

Konuk Bakan Vojinoviç, Türkiye’nin eğitim alanında yaptığı dönüşüme değinerek, “Mesleki eğitim alanında yapılanları özellikle takdir ediyorum. Eğitim kadromuzun özellikle mesleki eğitim alanında eğitimine çok ihtiyacımız var. Eğitim.”

Görüşme sonunda Bakan Özer, Türkiye’de Eğitimin Evrenselleşmesi ve Yeni Yönelimler adlı kitabı imzalayarak Karadağ Eğitim Bakanı Miomir Vojinoviç’e takdim etti. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu