Ekonomi

Bakan Yardımcısı Pakdil: “Bugüne kadar tarım sektörüne 4 milyar TL destek sağladık”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, tarım alanında Ar-Ge çalışmalarının çok değerli olduğunu vurgulayarak, “Dijital teknolojiyi kullanmamız gerekiyor. Ter değil, gönül terini dökmemiz gerekiyor. Tarıma 4 milyar TL destek verdik. Geçen yıl bitkisel üretimde rekor kırarak 28 milyon tona ulaştık. Bunun üzerine üretim yaptık” dedi.

Türkiye Tohumculuk Derneği ve Sağlam Eser Platformu tarafından düzenlenen ‘Yeni Yüzyılda Türkiye Tarım ve Tohumluk Zirvesi’ İstanbul Ticaret Borsası konutunda gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında Türkiye Tohum Yetiştiricileri Birliği’nin tohumculuk alanındaki ulusal çalışmaları anlatılırken, tohumculuk sektöründe bilinen yanlışlar da katılımcılara sunuldu.

Toplantı, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak, Türkiye Tohumculuk Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Şavaş Akcan, Güvenilir Ürün Platformu Danışma Kurulu Başkanı Cemal Özen, İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Ali Kopuz.

“Bitkisel üretimde rekor kırarak 2022’de 28 milyon tonun üzerinde üretim gerçekleştirdik”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, tarım dairesinin dijital teknolojiyi kullanması gerektiğini belirterek, “Bu teknolojiden faydalanmamız gerekiyor. Bu işin sonunda sağlam adımlar atmış olacağız. Açısından emin olmalıyız.” Yakın zamana kadar tohumluk bölümünü ana üretim kaynağı olarak görüyorduk ama son dönemde sanayi bölümü haline geldik. Verim ve kalite açısından ekonomik olarak ne kadar rekabetçi olduğunu etkiler. Nasıl daha üretken olabileceğimizi tartışmalıyız. Tek başına tohum önemli bir faktördür. Geçen yıl bitkisel üretimde rekor kırdık ve 28 milyon tonun üzerinde üretim gerçekleştirdik.” TÜİK’in tahminine göre bu yıl sonuna kadar bu rakamın üzerine çıkılacak. kaliteli” dedi.

“Şu ana kadar 4 milyar TL’yi aşan bir taban sağladık”

Tarım alanında Ar-Ge faaliyetlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Pakdil, “Özel sektörümüzden memnunuz. Devletimiz şubelere destek vermeye devam edecek. Şimdiye kadar 4 milyar TL’nin üzerinde destek sağladık. 2022’de ithalat ihracat yüzde 31 iken bu yıl artmadı yüzde 137. Cumhuriyet tarihi rekoru kırdık. Bugüne kadar 3 bin 131 ıslahçı hakkı başvurusu yapıldı, 2 Bunun bin 243 bitki çeşidi koruma altında. Korunan bu bitkilerin yüzde 50’si yerli yetiştiriciler tarafından geliştirildi. Gelişen teknolojiyi kullanacağız. Yerimizde durmayacağız” dedi.

“Tohum yetiştiricileri ile yıllardır bilinen gerçekler üzerinde çalışıyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak, “Tohum üreticileriyle yıllardır bilinen yanlışlar üzerine çalışıyoruz. Çok yol kat ettik. Değerli paydaşlarımızdan. Tarım Bakanlığımızda son dönemde bu zamana kadar 7 toplantı yaptık bundan sonra da toplantılarımız devam edecek.”

“Sertifikalı tohum üretimimiz son 10 yılda yüzde 100 arttı”

Tarım alanındaki rakamlarla ilgili konuşan Türkiye Tohumculuk Derneği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan, “2022 yılı sonunda sertifikalı tohum kullanımımız 1461 bin ton. 137 milyon meyve fidanı, 2 milyon üzüm fidanı, 91 milyon çilek” fidan, 6 milyar sebze fidesi, 2 milyar Sertifikalı tohum üretimimiz son 10 yılda yüzde 100 arttı Fide üretimimiz son 10 yılda yüzde 300 arttı Süs bitkisi üretimimiz son 10 yılda yüzde 75 arttı Son 10 yılda bunları hep birlikte başardık. 10 yıl önce dış ticaret rakamlarımız 120 milyon dolardı. Bugün tohum ihracatımız 232 milyon dolara ulaştı. 10 yıl önce 67 milyon dolar olan dış ticaret açığımız ve 63 milyon dolarlık ihracat rakamımızla yeniden karşınızdayız” dedi.

“Ar-Ge çalışmalarımızı artırmamız gerekiyor”

Tarımla ilgili açıklamalarda bulunan Güvenilir Ürün Platformu Danışma Kurulu Başkanı Cemal Özen, “Kendi kendine yeten bir ülkeden ithalata dayalı bir ülkeye dönüşmek üzereyiz. Olağan kurallar. Tarım politikaları üzerinde çalışmamız gerekiyor. Ar- Kalkınma çabalarımızı artırmamız gerekiyor” dedi.

“Tohum şubesine takviye vermeye hazırız”

Toplantıya ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu ifade eden İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, “Tohumculuk çok değerli bir branş. Borsa bünyesinde tohum geliştirme “50 yılı aşkın süredir devam eden tohumların çimlenmesi projesini 2012 yılında başlattık. Bu projede 4 yıl sonra tohumları çimlendirdik. Sonuç olarak uygun bir potansiyele sahip oldukları görüldü. Tohumların barkodlanması yapıldı. Birçok alanda projeler gerçekleştirdik” dedi. – İSTANBUL

haber-hilvan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu