Ekonomi

Borsada yeni zirve: 7 bin barajı aşıldı

Borsa İstanbul haftanın son işlem gününe rekorla başladı. BIST100 Endeksi haftanın son işlem gününde 6.925 puandan açılış yaparak 7 bin puan seviyesini aşarak rekor kırdı.

Borsa, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın dün düzenlenen Enflasyon Raporu Sunumunda yaptığı açıklamalar, bankanın enflasyon beklentilerini yukarı yönlü güncelleyerek daha ulaşılabilir hedeflere odaklandığı algısı gibi faktörlerin olumlu etkisiyle yükselmeye başladı. yön ve piyasada yapılan en son atamalar.

Endeks sabah saatlerinde rekorunu yeniledikten sonra yüzde 2’nin üzerinde artışla 7 bin 007 puan seviyesine ulaştı.

Analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.000 ve 7.100 seviyelerinin direnç, 6.800 ve 6.700 noktalarının ise takviye konumunda olduğuna dikkat çekti.

USD/TL 26,94 civarında seyrederken, Türkiye’nin CDS notu 411 baz puana geriledi.

KÜRESEL HİSSE SENEDİ PİYASALARI KARIŞIK

Analistler, değerli merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklandığı ve yoğun bir bilgi gündeminin yaşandığı haftanın son gününde küresel borsalarda karışık bir seyir gözlendiğini belirtti.

Bir süredir dünya ekonomilerinin en önemli sorunu olan enflasyon, sınırlı da olsa düşüşünü sürdürürken, para politikalarına ilişkin belirsizlikler devam ediyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Çarşamba günü ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) dün politika faizini 25 baz puan artırdı. Japonya Merkez Bankası (BoJ) bugün para politikası kararlarını açıklayarak politika faizi ve getiri eğrisi hedef bandını değiştirmedi.

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) genel başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alınırken, yerlerine Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan atandı.

Dün Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), SASA Polyester Sanayi’nin 2 milyon 582 bin 311 liralık ödenmiş sermaye artırım başvurusunu onayladı. (HABER MERKEZİ)

cathaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu