Ekonomi

CDK siber kesintisi ABD Haziran ayı otomobil satışlarını olumsuz etkileyecek

Amerika Birleşik Devletleri otomobil endüstrisi, büyük bir perakende teknoloji ve yazılım sağlayıcısı olan CDK’ya yapılan siber saldırının neden olduğu operasyonel aksaklıkların bir sonucu olarak Haziran 2024’te yeni araç satışlarında bir gerilemeye hazırlanıyor. Olay, CDK’nın hizmetlerine bağımlı olduğu bildirilen 15.000 perakende satış noktası ile ülke çapında önemli sayıda bayiliği etkiledi.

J.D. Power ve GlobalData’dan sektör uzmanları, hem perakende hem de perakende dışı işlemleri kapsayan toplam yeni araç satışlarının bu ay için 1.336.800 ila 1.273.600 adet arasında kaydedilmesinin beklendiğini belirttiler. Bu da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2,6 ile %7,2 arasında bir düşüşe işaret ediyor.

Yeni araçlar için ortalama işlem fiyatı da Haziran 2023’e göre 1.372 $ veya %3’lük bir düşüşle 44.857 $’a gerileme eğiliminde. Buna karşılık, araç başına ortalama teşvik harcaması bir önceki yıla göre %51,2 gibi önemli bir artış göstererek 2.625 $’a ulaşmıştır.

Araç brüt geliri ile finans ve sigorta gelirlerini de içeren birim başına perakendeci kârının Haziran 2023’te bildirilen rakamlara kıyasla %32,3’lük önemli bir düşüşle 2.407 $’a gerileyeceği tahmin edilmektedir.

J.D. Power’ın veri ve analiz bölümü başkanı Thomas King konuyla ilgili olarak şu yorumda bulundu: “Bayi yazılım sistemlerindeki aksaklık nedeniyle Haziran satışları yeni araçlara yönelik gerçek tüketici talebini yansıtmayacaktır.” King ayrıca CDK kesintisinin satışları muhtemelen geciktireceğini, ancak genel talep üzerinde kalıcı bir etkisi olmasının beklenmediğini belirtti. King, kesinti nedeniyle ertelenen satışların büyük bir kısmının, sistemlerin eski haline dönmesi ve satış süreçlerinin normale dönmesiyle birlikte muhtemelen Temmuz ayında tamamlanacağını belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

konak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu