Haber

Çekya Cumhurbaşkanı Pavel: Batı ülkelerinde yaşayan Ruslar izlenmeli

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik özel askeri harekatının ardından Rus vatandaşlarına yönelik yabancı düşmanlığının dozu artmaya devam ediyor.

Çek Cumhurbaşkanı Petr Pavel, Batı basınına verdiği röportajda “Batı ülkelerinde yaşayan tüm Ruslar, saldırgan bir savaş yürüten bir ulusun vatandaşları oldukları için geçmişte olduğundan çok daha fazla izlenmelidir.”terimleri kullandı.

Pavel, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon kökenli insanların gözetlenip toplama kamplarına konulmasına ilişkin örnekte şunları söyledi: “Bu insanlar için üzülebilirim ama geriye dönüp baktığımda, 2. Dünya Savaşı başladığında ABD’de yaşayan tüm Japon nüfusu da sıkı bir gözetim altındaydı. Savaşın bedeli bu.”söz konusu.

Öte yandan Pavel, ‘gözetleme olmadan’ın ‘güvenlik güçlerinin gözetimi altında olmak’ anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Japonya’nın 1941’de Pearl Harbor’a saldırmasından sonra Amerika Birleşik Devletleri, o sırada kendi sınırları içinde yaşayan yaklaşık yarısı çocuk olan yaklaşık 120.000 Japon’u toplama kamplarına göndermişti.

1980’lerde Lider Ronald Reagan söz konusu uygulama için resmi bir özür yayınladı ve Şubat ayında Lider Joe Biden bunu ‘Amerikan tarihinin en utanç verici dönemlerinden biri’ olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu