Haber

Çinli Siyasi Danışmanlar, Kuşak ve Yol Boyunca Halklar Arası Bağlantıları Görüştü

BEİJİNG, 26 Kasım (Xinhua) — Çinli siyasi danışmanlar Cuma günü Çin’in başkenti Beijing’de düzenlenen bir istişare toplantısında Jenerasyon ve Yol’da halklar arası bağlantıları güçlendirmeye yönelik önlemleri tartıştı.

İki haftada bir yapılan oturum, Çin’in en üst seviye siyasi müşavere organı olan Çin Halk Siyasi İstişare Konferansı (ÇHSDK) Ulusal Komitesi tarafından düzenlendi. ÇHSDK Ulusal Komitesi Lideri Wang Yang oturuma başkanlık etti.

Wang, yüksek kaliteli Nesil ve Yol gelişimi için sağlam bir toplumsal temel kurmak maksadıyla her alanda işbirliğinin, ülkeler ortasındaki dostlukları güçlendirmeye ve halklar ortasındaki bağları güçlendirmeye kıymet vermesi ve tüm alanlarda çalışma için sorun odaklı bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini söz etti.

Oturumda 10 siyasi danışman tekliflerde bulundu ve 30 siyasi danışman ÇHSDK çalışma platformu aracılığıyla görüşlerini lisana getirdi.

Çin ile Jenerasyon ve Yol ülkeleri ortasındaki işbirliğinin, Nesil ve Yol üzerindeki ülkelere somut yararlar sağladığını ve halklar ortası temas için sağlam bir temel oluşturduğunu belirten siyasi danışmanlar, Kovid-19 salgını ve karmaşık dış ortamın, ülkeler ortasındaki halklar ortası alışverişte yeni zorluklar oluşturduğuna dikkat çekti.

Politika uyumu, altyapı kontağı, manisiz ticaret ve finansal entegrasyonun desteklenmesi daveti yapan siyasi danışmanlar, bu dayanağın, işbirliğini insanların geçim kaynaklarını düzgünleştirmeye ve dayanışmayı artırmaya odaklamak maksadıyla kapsamlı istişare, ortak katkılar, ortak yararlar ile ekonomik ve toplumsal yararları bütünleştirme prensiplerine dayanması gerektiğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu