Dünya

Cizre’de Çatıya Güneş Enerjisi Sistemi Hayata Geçirildi

ŞIRNAK’ın Cizre ilçesinde belediye hizmet binası ve su arıtma tesisi binalarının elektrik ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayan çatı üstü güneş enerjisi sistemi (GES) hayata geçirildi. Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir, projenin hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlayacağını belirterek, “İlçemizde yenilikler yapmaya, insanımıza ilham kaynağı olmaya ve onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Her alanda yeni projeler.”

Cizre ilçesinde 1,5 megavatlık çatı üstü güneş enerjisi santrali projesi hayata geçirildi. Proje ile belediye hizmet binası çatısında 2 bin 500 metrekare, ilçe su arıtma tesisi binası çatısında ise 9 bin metrekare alana güneş enerji santrali panelleri yerleştirildi. . Tamamlanacak proje ile belediye hizmet binası ve içme suyu arıtma tesisinin elektrik ihtiyacının tamamına yakını karşılanacak ve elektrik maliyetleri sıfıra inecek. Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir, projenin hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlayacağını belirterek, “İlçemizde yenilikler yapmaya, insanımıza ilham kaynağı olmaya ve onların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya çalışıyoruz. her alanda yeni projeler. Bölgemiz güneşli gün sayısı açısından Türkiye’nin en şanslı yeri.” Bu anlamda projemiz hem yenilenebilir enerji kaynaklarımızı vatandaşa tanıtmamız, ilham kaynağı olması açısından hem de belediyemizin enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve bu konuda belediyemize maddi katkı sağlanması açısından oldukça önemlidir. algı. Cizre büyüyen bir ilçe. Bu anlamda yaz aylarında içme suyu tüketimimiz artıyor. “Dönem içerisinde hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte pik seviyeye ulaşıyor. Bu anlamda elektrik maliyetlerimiz giderek artıyor. Bu anlamda elektrik maliyetlerimizi düşürmek ve belediye bütçemize katkı sağlamak amacıyla güneş enerjisi projesi geliştirdik. “dedi.

‘GELECEK NESİLLERE DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMAYI HEDEFLİYORUZ’

Projenin gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak açısından da önemli olduğunu vurgulayan Demir, “Dünya hepimiz için değerlidir. Atalarımızdan miras aldığımız gibi, gelecek nesillere de miras kalacaktır. Yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik ederek ve destekleyerek vatandaşlarımıza gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz.” Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çevre koruma anlayışıyla sıfır atık, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi projeleri geliştiriliyor. Biz Cizre Belediyesi olarak böyle bir projeyle gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak, belediyemizin elektrik maliyetlerini neredeyse sıfıra indirmek ve bu anlamda “Yerel ekonomiye katkı sağlamak amacıyla böyle bir proje geliştirdik” Hem hizmet hem de belediye ekonomisine katkı sağlıyoruz” dedi.

haber-kure.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu