Haber

DMM’den Murat Kurum hakkındaki tezlere yanıt

Cumhurbaşkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), Erzincan’da yaşanan maden faciasının ardından Cumhurbaşkanlığı İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum hakkında ortaya atılan iddiaların manipülasyon içerdiğini duyurdu.

‘HABER MANİPÜLASYON İÇERİYOR’

DMM’den yapılan açıklamada, “Bazı medya kuruluşlarında yer alan “Murat Kurum’dan facianın yaşandığı altın madeni için ‘Kapasite artış izni” başlıklı haber manipülasyon içeriyordu.

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), belirli bir proje veya faaliyetin çevre üzerindeki önemli etkilerinin belirlendiği bir süreçtir.

ÇED’in temel misyonu, proje ve gelişmelerle ilgili karar vericilerin daha bütünsel kararlar alabilmelerini sağlamak için yani kararı etkileyecek birden fazla faktörü dikkate alarak projelerden kaynaklanabilecek çevresel etkileri net bir şekilde ortaya koymaktır. .

Bu nedenle ÇED sürecinde kapasite artışlarının onaylanması mevzuat kapsamında zorunlu olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. ÇED kararı sonrasında işletmenin bu kapasite artırımını gerçekleştirebilmesi için ilgili makamlardan gerekli izinleri alması gerekiyor. Yani ÇED raporu verilmesi tek başına kapasite artırımına izin teşkil etmemektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın madencilik işletmesinin kapasitesini artırma yetkisi bulunmuyor.

Söz konusu dönemde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, işletmenin çevre mevzuatına uygun iş yapıp yapmadığını, boru sınırlarında meydana gelen arıza sonucu oluşan çevre kirliliğini esas alarak 135 kez denetledi. İşletmeye 21 Haziran 2022 tarihinde maden sahasına en yüksek sınır olan 16 Milyon 441 Bin TL idari para cezası kesildi. “Benzer olayların tekrar yaşanmaması için ek çevresel önlemler alınana ve çevresel iyileştirmeler yapılana kadar operasyon durdurulmuştur.”Söylendi.

haber-bayramic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu