Ekonomi

ECB çalışanlarının yüzde 50,6’sı Lagarde’ın performansından memnun değil

Avrupa Merkez Bankası (ECB) personelinin lideri Christine LagardeMemnun değilim.

POLITICO tarafından görülen ECB personeli arasında yapılan sendika anketine katılanların çoğunluğu, Lagarde’ın ECB’yi yönetecek doğru kişi olduğunu düşünmediklerini belirtirken, yüzde 50,6’sı onun sekiz yıllık görev süresinin ilk yarısındaki genel performansını “çok zayıf” olarak değerlendirdi. ” veya “çok fakir”. “zayıf” olarak değerlendirdi.

Lagarde’ın reytingi, öncekilerinki Mario DraghiVe Jean-Claude Trichet Bu, görev sürelerinin sonunda benzer anketlerde aldıkları parlak raporlarla tam bir tezat oluşturuyor. Her 10 kişiden biri Draghi’yi “çok zayıf” veya “zayıf” olarak değerlendirirken, yüzde 55’i performansını “çok iyi” veya “olağanüstü” olarak değerlendirdi. Ankete katılanların yalnızca yüzde 14,5’i Trichet’yi “çok zayıf” veya “zayıf” olarak değerlendirdi.

ECB’nin yaklaşık 4.500 personelinin 1.159’unun yanıtlarını içeren anketteki yorumlar, onun siyasete fazla bulaşmasından ve ECB’yi kendi kişisel gündemini ilerletmek için kullanmasının merkez bankasının itibarına katkıda bulunmadığı yönündeki yaygın mutsuzluğu gösteriyor.

bir işçi “Mario Draghi ECB için oradaydı, ECB de Christine Lagarde için orada görünüyor.” o yazdı. Bazı katılımcılar Lagarde’ın siyasete dönüş için bankayı sıçrama tahtası olarak kullanmak istediğini öne sürdü.

ECB sözcüsü anketi kusurlu olarak nitelendirdi. Sözcü, “Cumhurbaşkanımız ve Yönetim Kurulu tamamen görevlerine odaklanmış durumda ve son yıllarda salgın, savaş gibi benzeri görülmemiş olaylara yanıt verecek politikalar uygulamışlardır.”söz konusu.

Katılımcıların yalnızca yüzde 38’i Lagarde yönetimi altında alınan para politikası kararlarını desteklerken, geri kalanı onaylamayanlar ve hiçbir fikri olmayanlar arasında bölündü. Buna rağmen Draghi görev süresinin sonunda yüzde 64 onay aldı.

Forex Haber Merkezi

haberbaglar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu