Haber

Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davada bugün karar bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın yeni duruşması bugün görülecek. Duruşma İstanbul Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görülecek.

Önceki duruşmada savcı, İmamoğlu’nun 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası ile Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ‘siyasi yasak’ içeren 53. maddesinin de uygulanmasını talep etti.

Ne oldu?

İBB Lideri İmamoğlu, 30 Ekim 2019’da Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen kongrede 31 Mart seçimlerinin iptaline atıfta bulunarak siyasi eleştirilerde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019’da yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’na gidip Türkiye’yi şikayet eden ahmağa diyorum ki; Bu millet bunun bedelini size ödetecek” dedi.

İmamoğlu, “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve onların gözünde dünyada, Avrupa’da olup bitene baktığımızda 31 Mart’ta seçimi iptal edenler aptal, önce oraya odaklanalım.”

Ardından YSK hata beyanında bulundu, Soylu devreye girdi ve İmamoğlu’na dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, o dönemde Yüksek Seçim Kurulu’nda görev yapan Emekli YSK Genel Başkanı Sadi Güven’in de aralarında bulunduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtildi.

İddianamede, İmamoğlu’nun 1 yıl, 3 ay, 15 gün, 4 yıl ve 1 aylık tutukluluğuyla birlikte “Kurul olarak görev yapan kamu görevlilerini alenen aşağılama” hatasından dolayı seçme ve seçilme hakkından yoksun bırakılmasına yer verildi. talep edilen. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu