Teknoloji

Eldivenle Dokunmatik Ekran Kullanmak Neden Bu Kadar Zor?

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi hâline gelen akıllı telefonlar ve tabletler, dokunmatik ekranları sayesinde bizlere pratik bir kullanım sunuyor. Ancak kış aylarında ya da bazı özel işlerde eldiven kullanırken bu ekranlarla bir türlü etkileşim kuramıyoruz.

En azından sebebini öğrenelim de bir nebze içimiz rahat etsin istedik. Bakalım arkasında yatan teknik sebepler nelermiş.

Dokunmatik ekranların çoğu kapasitif teknolojiyle çalışıyor.

Kapasitif teknolojisi, ekranın yüzeyine dokunduğunuzda parmağınızın oluşturduğu küçük elektriksel değişiklikleri algılıyor. Kapasitif dokunmatik ekranlar, insan vücudunun doğal iletkenliğinden yararlanarak çalışıyor.

Parmaklarımız hafif bir elektrik yüküne sahip ve ekran da bu yükü algılayarak dokunuşu tespit ediyor.

Eldivenler genellikle elektrik iletkenliğine sahip olmayan malzemelerden yapılıyor.

Yün, deri, naylon gibi malzemeler, parmaklarımızın doğal elektrik yükünü dokunmatik ekrana iletmez. Bu nedenle, eldivenle dokunduğunuzda ekran herhangi bir elektriksel değişiklik algılayamıyor ve dokunuşunuzu tanımıyor.

Yani eldivenler parmaklarımızın ekranla iletişimini kesiyor.

Bazı eldivenlerin uçlarında ise iletken iplikler bulunuyor.

Eğer eldivenle telefonunu kullanan birisini gördüyseniz o eldivenler sıradan değil, bilmelisiniz. İplikler, parmak ucumuzdan gelen elektrik yükünü ekrana iletebiliyor ve böylece dokunmatik ekranın çalışmasını sağlıyor.

Bu eldivenler, kapasitif dokunmatik ekranlar için özel olarak tasarlanıyor ve genellikle “dokunmatik ekran uyumlu eldivenler” olarak satışa sunuluyor.

Bunun yanı sıra son yıllarda geliştirilen bazı cihazlar da eldivenle kullanım modları sunarak bu sorunu aşmayı hedefliyor.

Başka bir dokunmatik ekran teknolojisi ise rezistif ekranlar.

Rezistif ekranlar, iki ince iletken katman arasında fiziksel basınç uygulandığında çalışıyor. Eldivenle bastırdığınızda, iki katman arasındaki boşluk kapanıyor ve ekran bu basıncı algılayarak dokunuşu tanıyor.

Ancak rezistif ekranlar daha az hassas ve kapasitif ekranlara göre daha az kullanışlı. Bu yüzden de modern cihazlarda daha nadir kullanılıyor.

Sonuç olarak eğer hem ellerim üşümesin hem de telefonumu kullanayım derseniz iletken iplikli eldivenler kullanabilirsiniz ya da eldiven modu sunan cihazları alabilirsiniz.

Kaynaklar: MCR Safety, Nelson Miller, Glove Tacts, Medium, Huff Post

tirehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu