Ekonomi

İngiltere’nin Rusya’ya yaptırımları 400 milyar dolara ulaştı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yeni listede Rus oligarklarının, şirketlerinin ve üçüncü ülkelerden isimlerin yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, altın ve petrol sektörlerinin Rusya için kritik gelir kaynağı olduğu, altının Moskova için petrol ve doğal gazdan sonra en yüksek değere sahip sektör olduğu ve 2021 yılında Rusya ekonomisine 12,6 milyar lira katkı sağladığı belirtildi.

Açıklamada, İngiltere’nin “uluslararası ortaklarıyla birlikte bu gelirleri azaltmaya yönelik geniş bir yelpazede önlemler uygulamaya koyduğu” ve Rusya’nın altın ve petrol sektörlerinde faaliyet gösteren ve destekleyen 29 kişi ve kuruluşun da bu kapsamda yer aldığı belirtildi. yaptırım listesi.

Yaptırımların bilançosu büyük

Açıklamada, İngiltere’nin 1800 kişi, şirket ve gruba yaptırım uyguladığı belirtilirken, bunların arasında savaşın başında toplam serveti 145 milyar lira olan 129 oligarkın da bulunduğu kaydedildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, yaptırımların Kremlin’in savaş ekonomisine ağır bir darbe indirmeye devam ettiğini belirtti.

Bugüne kadar uygulanan yaptırımların Rusya’yı 400 milyar dolardan fazla finansmandan mahrum bıraktığını belirten Cleverly, “Ancak Moskova üzerindeki baskıyı artırmaya devam etmeliyiz. Bugünkü yaptırımlar, Rusya’nın iki kritik gelir kaynağı olan Rus altını ve petrolünü hedef alıyor. Bu yolların kökünü kazımamız lazım.” “Kapandığımız sürece Putin’e baskı yapmaya devam edeceğiz ve Ukrayna’da bocalayan savaş çabalarının başarısız olmasını sağlayacağız.” İfadelerini kullandı.

aydincikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu