Sağlık

İrritabl Bağırsak Sendromu yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir

Halk arasında İrritabl Bağırsak Sendromu olarak bilinen IBS’nin (İrritabl Bağırsak Sendromu) ağrı, şişkinlik, gaz, ishal veya kabızlık gibi belirtilerle ortaya çıktığını belirten uzmanlar, yaş ilerledikçe hastalığın görülme sıklığının arttığına dikkat çekiyor. İBS’nin gelişiminde çeşitli faktörlerin rol oynadığını söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, tedavisinin uzun vadede yönetilmesi gereken kronik bir hastalık olduğunu vurguluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) gelişiminde rol oynayan faktörleri ve alınması gereken önlemleri anlatarak hastalık hakkında bilgi verdi.

Kadınlarda erkeklerden daha yaygın

Sindirim sistemini etkileyen yaygın bir rahatsızlık olan İBS’de karın krampları, ağrı, şişkinlik, gaz, ishal veya kabızlık ya da hem ishal hem de kabızlık şikayetlerinin olduğunu söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Aytaç Atamer, “IBS tüm ırklarda ve her iki cinsiyette görülüyor. Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülür ve görülme sıklığı yaşla birlikte artar. dedi.

Azalan yararlı bakteri sayısı IBS’ye neden olabilir

Şu anda hastalığın kesin nedeninin tespit edilemediğini belirten Atamer, “Ancak gelişiminde rol oynadığı düşünülen çeşitli faktörler var. Bazıları; Bağırsak kaslarında anormal kasılmalar, sinir sistemi ile ilgili anormallikler, şiddetli enfeksiyon, bağırsaklarda iltihaplanma, disbiyoz yani bağırsaklardaki faydalı bakteri sayısında azalma olduğu söylenebilir. söz konusu.

Yaşam kalitesini olumsuz etkiler

İBS’nin günlük hayatımızı ve yaşam kalitemizi olumsuz etkilediğine değinen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Ayrıca ishal, gaz ya da kabızlık şeklinde ortaya çıkarak yoğun strese neden olur. Bu nedenle kronik bir hastalığa dönüşmeden önlem almak gerekiyor” dedi. açıklama yaptı.

Tedavisi uzun vadeli yönetilmesi gereken kronik bir durum

İBS tedavisinin uzun vadede yönetilmesi gereken kronik bir hastalık olduğunun altını çizen Atamer, “Hastaların çoğunda diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılarak, ayrıca stres yönetimi yapılarak semptomlar kontrol altına alınabiliyor. Daha şiddetli şikayetler ilaç gerektirir. Dost bakterilerin alınması ile sindirim sistemi dengelenebilir. Dost bakteriler belirli besinler tüketilerek veya doktor onayı ile probiyotik takviyesi alınarak alınabilir. Böylece İrritabl Bağırsak Sendromunun semptomları hafifletilebilir.” sözlerini bitirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu