Ekonomi

Meta şimdilik Voicebox yayınlamayı durdurdu

The Independent’ın haberine göre Meta’nın duyurduğu ve 6 dilde konuşma üretebilen sistem hakkında şirketten yapılan açıklamada, suistimal gibi riskler nedeniyle Voicebox’ın şu anda yayınlanmayacağı belirtildi.

İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Lehçe ve Portekizce dillerinde 50 bin saat kayıtla eğitilen Voicebox, bağlamdan çıkarım yaparak konuşmadaki boşluğu doldurabiliyor. Sistem ayrıca ham ses ve transkripsiyondan farklı ses stilleri üretebilir.

Sadece iki saniyelik bir konuşmadan bile gerçekçi bir ses çıkarabilen Voicebox, iki dilin ortasındaki üslubu koruyor, çeviri yapıyor ve iletişime yardımcı oluyor.

Meta, konuşma üreten yapay zeka modellerinin heyecan verici olduğunu ancak potansiyel riskler nedeniyle Voicebox veya sistemin kodunun paylaşılmadığını belirtti.

Çok sayıda rapor, yapay zekanın insanların seslerini kendi istekleri dışında kopyalayabildiğini ve söz konusu kayıtların dolandırıcılık faaliyetlerinde veya sahte görüntüler oluşturmak için kullanılabileceğini belirtiyor.

cameliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu