Haber

Moldova’da Gagavuz Özerk Bölgesi Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu başladı.

Moldova’nın Gagavuz Özerk Bölgesi’nde halk ikinci tür cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanıyor.

Gagavuz Özerk Bölgesi’nde 30 Nisan’da yapılan ikinci tur seçimlerde birinci tip cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hiçbir aday yüzde 50’den fazla oy alamadığı için oy verme işlemi yerel saatle 07.00’de başladı.

Moldova hükümetinin daimi üyesi olan cumhurbaşkanını seçmek için 92 binden fazla seçmenin Gagavuz Özerk Bölgesi’ndeki 65 seçim merkezinde sandık başına gitmesi bekleniyor.

Seçimde oy verme işlemi yerel saatle 21:00’de sona erecek.

Bölgenin seçim yasasına göre cumhurbaşkanı adaylarının 35 yaşını doldurması, Moldova’da ikamet etmesi ve Gagavuz Türkçesini bilmesi gerekiyor.

Seçimi kazanan aday, Gagavuz Özerk Yer Meclisi’nin “Halk Meclisi” üyelerinin huzurunda and içerek 30 gün içinde cumhurbaşkanlığı görevine başlayacak.

Adaylar ikinci basamakta yarışacak

Seçimin ilk turunda en çok oyu (%26,47) alan Shor Partisi’nin adayı Evgeniya Gutsul ve yüzde 26,40 ile ikinci olan ve eski Cumhurbaşkanı Igor Dodon liderliğindeki Sosyalist Parti’nin desteklediği bağımsız aday Grigoriy Uzun , cumhurbaşkanlığı koltuğu için yarışıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu

Moldova’nın Gagavuz Özerk Bölgesi’nde görevdeki lider İrina Vlah’ın 4 yıllık görev süresinin sona ermesi nedeniyle 30 Nisan’da seçimler yapıldı.

Seçimde cumhurbaşkanlığı koltuğu için 7’si bağımsız, biri partiden olmak üzere 8 aday yarıştı. 4 yılda bir yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iki kez üst üste seçilen Irina Vlah, seçim yasası nedeniyle üçüncü kez cumhurbaşkanlığı yarışına katılamadı.

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu tarafından kurulan iktidardaki Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS), cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermedi ve hiçbir adayı desteklemedi.

Gagavuz Özerk Bölgesi Merkez Seçim Kurulu, seçime katılım oranının yüzde 57,8 olduğunu ve seçimin geçerli olduğunu ancak hiçbir adayın yüzde 50’den fazla oy alamaması nedeniyle ikinci tura kalacağını açıkladı.

eski başkanlar

Georgiy Tabunshchik, 23 Aralık 1994’te Moldova Cumhuriyeti sınırları içinde kurulan Gagavuz Özerk Bölgesi’nin ilk cumhurbaşkanıydı.

Seçimlerde 1999’da Dmitri Croitor, 2002’de ise yeniden Tabunshchik başkan oldu. 2006-2015 döneminde Mihail Formuzal lider olurken, 2015 ve 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerini şimdiki Gagavuz Özerk Bölgesi Lideri Irina Vlah kazandı.

Gagavuz Özerk Bölgesi’nin kuruluşu

Moldova parlamentosunun 1994 yılında Gagauz halkına özerklik veren yeni bir anayasayı kabul etmesinden sonra, Gagavuz Yeri’nin özerkliği Moldova hükümeti tarafından resmen tanındı.

Toprak bütünlüğü olmayan bölge, başkent Komrat, Çadır Lunga ve Valkaneş olmak üzere 3 il ve yaklaşık 25 köyden oluşuyor.

Yaklaşık 120 bin nüfuslu Gagauz Özerk Bölgesi’nde halk Gagauz Türkçesi konuşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu