Haber

Myanmar’a yasadışı giriş yapmaktan 112 Arakanlı Müslüman tutuklandı

Myanmar’daki cunta hükümeti, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 112 Rohingya’ya yasal belgeleri olmadan ülkeye giriş yaptıkları için 2 ila 5 yıl hapis cezası verdi.

Myanmar’daki Global New Light gazetesine göre, mahkumiyetler 6 Ocak’ta güney Ayeyarwady bölgesindeki Bogale kasabasında yerel bir mahkeme tarafından verildi.

Kararda 12’si çocuk, 47’si kadın 112 kişi mahkum oldu.

Mahkeme, 13 yaşından küçük 5 çocuğu 2 yaşından, 13 yaşından büyük 7 çocuğu 3 yaşından büyük, 53 erkek ve 47 kadını da 5’er yıl hapis cezasına çarptırdı. Çocukların Yangon ilçesine bağlı Kawhmu ilçesindeki Hnget-Aw-San Gençlik Eğitim Okuluna gönderilmesine karar verildi.

Rohingyalar, Bogale ilçesine bağlı Kadonlay adası yakınlarında herhangi bir yasal belge olmaksızın ülkeye motorlu teknelerle girdikleri gerekçesiyle 20 Aralık’ta tutuklanmıştı.

Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizlik

2012 yılında Myanmar’ın Arakan eyaletinde Budistler ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda çoğu Müslüman binlerce insan hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’da 25 Ağustos 2017’de sınır karakollarına eş zamanlı düzenlenen saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin toplu şiddet eylemlerinden kaçan yaklaşık 1 milyon kişi, komşu ülke Bangladeş’e sığındı.

Çok sayıda Rohingya, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki aşırı kalabalık mülteci kamplarından diğer Müslüman ülkelere kaçmak ve derme çatma botlarla denize açılmak için hayatlarını riske atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu