Haber

Osmaniye’de Yağlı Ayçiçeği Hasat Dönemi Başladı

Osmaniye’de alternatif tarım ürünü olarak yetiştirilen yağlık ayçiçeğinde hasat dönemi başladı.

Kentin birçok yerinde olduğu gibi Düziçi’nde de Mart ayında yaklaşık 8 bin dönüm araziye ekilen ayçiçekleri olgunlaştı. Üreticiler tarlalarda hasat döngüsünü başlattı. Yağ ve yem sanayinin değerli bir ihtiyacını karşılayan ayçiçekleri, devletin üreticilere verdiği destekler, verimlilik ve maliyet gibi faktörler nedeniyle çiftçiler tarafından oldukça tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Hasatla birlikte çiftçilerin de yüzü güldü.

Düziçi’nde yıllardır çiftçilik yapan İrfan Kaygı, “Biz bu dönem ayçiçeklerini bedelsiz ektik, dönümü 300-350 kilo alıyoruz. Kilosunu 11.5 liradan alıyorlar. Ben 12 dönüm arazi ektim. ilk başta sulamadım, çapa çektim bir kez gübreledim. Ücretsiz, işçilik gerektirmiyor. Tüm çiftçilere tavsiye ederim” dedi.

Çiftçilerin ayçiçeği hasadından memnun olduğunu belirten biçerdöver operatörü Musa Esen, “Ayçiçeği hasadına başladık. Çiftçimiz durumdan çok memnun. Ürüne göre dekara 300-350 kilo veriyorlar. bakım.”Bir kilo 11,5 liradan alınıyor. Devlet destekleri hariç. Bu da çiftçinin yüzünü güldürdü” dedi. – OSMANİYE

habersolhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu