Haber

RTÜK’ten Sezgin Baran Korkmaz açıklaması

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ‘kara para aklama’, ‘dolandırıcılık gibi çeşitli suçlardan Avusturya’da yargılanan ve iadesinin yapıldığı ABD’de tahliye edilen Sezgin Baran Korkmaz’ın bir televizyon kanalına çıkmasına ilişkin inceleme başlatıldığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “Sezgin Baran Korkmaz’ın bir televizyon kanalının Amerika Birleşik Devletleri’nden yaptığı canlı yayındaki konuşması, RTÜK uzmanları tarafından incelemeye alınmıştır.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Amerika’nın Utah eyaletinde de vergide sahtecilik yapmaktan ceza alan bir şirketle ilişkisi olan Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye’de kara para aklama suçundan hakkında soruşturma sürerken 5 Aralık 2020’de yurt dışına kaçmıştı. 2 Mayıs 2021 tarihinde hakkında açılan soruşturmalar tamamlanan Korkmaz’ın 6 şirketi üzerinden 132 milyon dolar kara para akladığı gerekçesiyle 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Avusturya’da yakalanan Sezgin Baran Korkmaz, ABD’ye iade edildi. Korkmaz, ABD’nin Utah eyaletinde “1 milyar dolarlık biodizel sahtekarlığına karıştığı, haksız bir şekilde vergi dairesinden teşvik olarak alınan parayı akladığı, para transferi dolandırıcılığı” iddialarıyla açılan davada tutuklanmıştı.

Korkmaz 1 Ağustos 2023’te tahliye edilmişti.

KAYNAK: HABER7

habercamoluk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu