Ekonomi

Trump Iowa’daki ön seçimleri kazandı

ABD başkanlık seçim yarışının geleneksel olarak başladığı Iowa eyaletinde Cumhuriyetçi adayların karşı karşıya geldiği ön seçimler tamamlandı. AP haber ajansının açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre Trump, rakipleri Florida Valisi Ron DeSantis ve ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’i geride bırakarak Iowa’da kazandı.

Toplantı şeklinde yapılan önseçimlerdeki belirsiz sonuçlara kıyasla Trump yüzde 51 oyla rahat bir zafer elde etti. DeSantis yüzde 21’in biraz üzerinde oy alarak ikinci olurken, Haley yüzde 19 ile üçüncü oldu.


Ramaswamy Trump lehine yarıştan çekildi

Öte yandan bir diğer Cumhuriyetçi aday Vivek Ramaswamy ise yüzde 7,7 seviyesinde destek almayı başardı. Sonuçların açıklanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Ramaswamy, yarıştan çekildiğini ve Trump’ı destekleyeceğini duyurdu.

ABD’de bir sonraki ön seçimler 23 Ocak’ta New Hampshire eyaletinde yapılacak ve ön seçim süreci 8 Haziran’a kadar sürecek.

Temmuz ve ağustos aylarında yapılacak parti kongrelerinde hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti, cumhurbaşkanlığı seçimleri için resmi adaylarını belirleyecek.

5 Kasım’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacak aday, 20 Ocak 2025’te koltuğuna oturacak.

korkuthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu