Haber

Türkiye’den 89 insan kaçakçısı Almanya’da yakalandı

Almanya’ya düzensiz göç yeniden artarken, yılın ilk 5 ayında yakalanan insan kaçakçısı sayısının bine yaklaştığı açıklandı. Federal İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, Mayıs ayı sonuna kadar gözaltına alınan bin insan kaçakçısından 89’unun Türk vatandaşı olduğu açıklandı. Kaçakçılardan 148’inin Suriye, 65’inin Almanya, 56’sının Afganistan ve 50’sinin Gürcistan uyruklu olduğu 150 kaçakçının Ukrayna uyruklu olduğu açıklandı.

Alman güvenlik birimlerinin geçen yıl 159 insan kaçakçısı ile 58 araç, nakit para ve banka hesaplarında bulunan toplam 940 bin avro değerindeki mevduatı ele geçirdiği açıklandı.

FAEDER: İNSAN KAÇAKÇILARI YENİ GÜZERGAHLARA VE Tedbirlere Uyarlandı

Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, insan kaçakçılarının değişen koşullara hızla uyum sağlayarak çok daha esnek davranmaya başladığını belirtti. Bild am Sonntag gazetesine konuşan Bakan Faeser, alınan tedbirlere tepki olarak kaçakçıların yeni yollar bulduklarını ve kaçakçılık için talep ettikleri fiyatı değiştirdiklerini belirtti. Bakan, bazı sınır bölgelerinde yapılan denetimler ve haklarında çıkarılan yakalama kararlarını dikkate alarak kaçakçıların insan kaçakçılığı yapmaya devam ettiğini kaydetti.

İçişleri Bakanı Faeser, kaçakçıların insan hayatını tehlikeye attığını ve sığınmacıların durumunu acımasızca kötüye kullandıklarını yineledi. “İnsanları mal gibi gören kaçakçılar, çocukları, kadınları ve erkekleri dar yerlere sokarak susuz ve yiyeceksiz koşullarda en fazla kârı elde edecek şekilde kaçırıyorlar. İşte bu yüzden insan hayatını tehlikeye atan bu menfur suçla inatla ve kararlılıkla mücadele ediyoruz. risk altında” dedi.

TÜRKİYE’DEN SIĞINMA SAYISINDA REKOR ARTIŞ

Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) Temmuz ayı verilerine göre bu yılın ilk yedi ayında Almanya’ya yapılan sığınma başvuruları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78 arttı. Sadece Temmuz ayında 23 bin 674 iltica başvurusu yapıldığı açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine göre bu rakam yüzde 79 daha yüksek.

Ocak ayından Temmuz ayı sonuna kadar yapılan toplam iltica başvuru sayısı ise 188 bin 967 olarak açıklandı. Yıl toplamında Suriye, Afganistan ve Türkiye vatandaşları ilk sıralarda yer alıyor.

En çarpıcı artış ise Türkiye’den yapılan başvurularda görüldü. Ocak-Temmuz ayları arasında Türkiye’den toplam 23 bin 846 iltica başvurusu yapıldı. Böylece başvurular geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 202,9 arttı.

Temmuz ayında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yapılan başvuru, 3 bin 791 ile Suriye’nin ardından ikinci olurken, yıllardır savaşların ve krizlerin damgasını vurduğu Afganistan’ı geride bıraktı. (DW Türkçe)

pazarlar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu