Haber

Uluslararası Adalet Divanı Dağlık Karabağ’daki geçişlerin güvenliğini sağlayacak

Uluslararası Adalet Divanı, “Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme (IAOKIS)” kapsamındaki yükümlülükler uyarınca Azerbaycan’ın, Dağlık Karabağ’a dönmek isteyen bireylerin güvenli, engelsiz ve engelsiz geçişini sağlamasını sağlamıştır. Karabağ’ı ve 19 Eylül’den sonra Karabağ’ı terk etmek isteyenlere bunu hızlı bir şekilde yapabileceklerinin garantisini vereceğini açıkladı.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı inanılmaz tedbirler alınması talebine ilişkin kararını açıkladı. Hakim Joan Donoghue tarafından açıklanan ve 2’ye karşı 13 oyla kabul edildiği belirtilen kararda, “Azerbaycan, Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme kapsamındaki yükümlülükleri uyarınca, Dağlık Karabağ’ı terk edenlerin, 19 Eylül 2023 sonrası Karabağ’da yaşayan ve Dağlık Karabağ’da yaşayan kişilerin “Dağlık Karabağ’a dönmek isteyenlerin güvenli, engelsiz ve hızlı bir şekilde geri dönmelerini sağlayacaktır. Dağlık Karabağ’da kalan ve isteyen kişilerin geri dönmesini sağlayacaktır.” Ayrılmak bölgeyi güvenli, engelsiz ve hızlı bir şekilde terk edebilir.”

Kararda ayrıca, “19 Eylül 2023’ten sonra Dağlık Karabağ’da kalan veya Dağlık Karabağ’a dönüp orada kalmak isteyen kişilerin, bu olaya neden olabilecek güç kullanımına veya korkutmaya maruz bırakılmaması sağlanacaktır. bölgeden kaçmaları gerekiyor.”

Karara göre Azerbaycan’ın ayrıca 1. fıkrada tanımlanan ve gerekli haklara sahip kişileri ilgilendiren kayıt, kimlik, özel mülkiyet belgeleri ve kayıtları muhafaza etmesi ve muhafaza etmesi gerekiyor.

Öte yandan mahkeme, Azerbaycan tarafından karar tarihinden itibaren 8 hafta içinde belirtilen geçici tedbirlerin yürürlüğe girmesi yönünde atılan adımlara ilişkin bir rapor sunmasını istedi. – BAKÜ

antakyaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu