Haber

Agit Seçim Gözlem Misyonu Başkanı Büyükelçi Jan Petersen: Bu aşamadaki tavsiye, müdahale etmek anlamına gelir

Haberler: MELİS YILDIRIM Kamera: AZİZ METİN TURAN

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi tarafından 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimler için atanan Seçim Gözlem Heyeti Başkanı Büyükelçi Jan Petersen ANKA HaberlerAjansına yaptığı değerlendirmede, “Şu anda tavsiyelerle sürece müdahale etmiyoruz. Tavsiyeler seçimlerden 2-3 ay sonra verilecek ve yetkililerin daha sonra değerlendireceği bir konu olacak. Ancak , bu aşamada tavsiyelerde bulunmak sürece müdahale etmek anlamına gelir ve amacımız bu değildir.” dedi.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi tarafından 14 Mayıs 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimleri ve 28. Milletvekili Seçimleri için görevlendirilen Seçim Gözlem Heyeti, 29 Mart’ta göreve başladı. Başkanlığını Danimarka Büyükelçisi Jan Petersen’in yaptığı heyetin çekirdek grubu çalışmalarını Ankara’dan sürdürüyor. 7 Nisan’da uluslararası uzmanlar ve 28 uzun süreli gözlemci görevlerine başladı. AGİT ayrıca seçimden birkaç gün önce 350 kişilik kısa süreli gözlemci talep edecek.

Heyet Başkanı Büyükelçi Petersen, ANKA Haber Ajansı’nın seçime bir aydan az bir süre kala seçimlere ve kurumun seçim gözlem faaliyetlerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Kurum bünyesindeki gözlemcilerin sahadaki gözlemlerini Ankara’daki ekibe raporlayacağını ifade eden Petersen, “Analistlerimiz Ankara’daki çekirdek ekibimizde ve farklı bakış açılarını dinlemek için farklı muhataplarla uzun bir görüşme listesi var. “Pek çok bilgi topluyoruz” dedi.

“KESİNLİKLE NÖTR OLDUĞUMUZU ANLAMAK İSTİYORUM”

Bu süreçte heyetin gözlemlerine ilişkin bilgi veremeyeceklerini belirten Petersen, tarafsızlık ilkesine vurgu yaptı ve bunu şu ifadelerle açıkladı:

“Gözlemlerimizin herhangi bir detayına giremeyeceğiz çünkü her gün farklı unsurlar gözlemliyoruz. Ön raporumuzda tüm bulguları derlemek bize düşüyor. Bu nedenle size rastgele bir detaylı bilgi veremeyeceğiz. Bunu çok erken bir aşamada yaparsak, yapmamamız gereken bir sürece müdahale etmiş oluruz” diye konuştu. Tarafsız olduğumuzun altını çizmek isterim. Tavsiye vermiyoruz, sürece müdahale etmemeliyiz. Bu nedenle, bilgi toplamak için zaman ayırmanın bu bahse yaklaşmanın en gerçek yolu olduğuna inanıyorum.”

“BU AŞAMADA DANIŞMANLIK SÜRECE MÜDAHALE ETMEKTİR VE AMACIMIZ BU DEĞİLDİR”

Seçim güvenliği konusunda yapılması gerekenler ve sorunların nasıl çözülebileceği konusunda yorum yapmayan Büyükelçi Petersen, “Aslında bunu son raporumuzda göreceğiz. Net aşamalar var, sizinle ilgili her şeyi inceleyerek başlıyoruz. Mevzuattaki tüm bilgileri topladıktan sonra tavsiyelerde bulunabiliriz. Ama şu anda tavsiyelerle sürece müdahale etmiyoruz. Söz konusu tavsiyeler seçimlerden 2-3 ay sonra verilecek ve kamuoyunun yakından takip edeceği bir konu olacak. yetkililer daha sonra değerlendirebilir. Ancak bu aşamada tavsiyelerde bulunmak sürece müdahale etmek anlamına gelir ve bizim amacımız bu değil” dedi.

Petersen, seçim, siyaset, medya ve hukuk analistlerinin olduğunu ve kendi alanlarında derinlemesine çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Analistlerin çalışmaları sırasında siyasi partilerden sivil toplum kuruluşlarına, medyadan seçim yetkililerine kadar pek çok kişiyle temas halinde olduklarını belirten Petersen, “Bu formda çalışmalarımıza temel oluşturacak pek çok bilgiyi topluyoruz. Öneriler.Ayrıca ülke genelinde çalışan 14 ekibin raporları var ve onlar da kendi bölgelerinde gördüklerini bize bildirecekler.Seçimle ilgili tüm gelişmeler bize bildirilecek.Bu nedenle, finalimizi derlediğimizde rapor, elimizde çok bilgi olacak. 3 hafta önce buraya geldik ve seçime bir ay var. Erken başladık çünkü süreci tam olarak anlamak için zamana ihtiyacımız var ve olayları görmemiz gerekiyor” dedi.

Büyükelçi Petersen, seçimlerin şeffaflığı, demokrasisi ve adaletine ilişkin değerlendirmelerin, AGİT üyesi bir devlet olarak heyetin kabul ettiği standartlar ve uluslararası standartlara dayandığını kaydetti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından görevlendirilen ve başkanlığını Almanya’dan Frank Schwabe’nin (Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu) yaptığı heyet, 12-13 Nisan ortasında Ankara’da ilk temaslarını gerçekleştirdi. Bu ziyarette AKPM heyeti ile görüşmeye geldiklerini belirten Petersen, “Kendilerini bilgilendirdik ve yakın temas halindeyiz. Kendileriyle seçimin ertesi günü bir basın toplantısı yapacağız.”

“ÇOK ZORLUK VAR AMA NİHAİ RAPORDA AÇIKLAYACAĞIZ”

Heyet faaliyetlerini yürütürken herhangi bir zorlukla karşılaşıp karşılaşmadığı sorulduğunda, “Tabii ki birçok zorluk var ama bunları nihai raporda anlatacağız” yanıtını verdi.

ÇAVUŞOĞLU ELEŞTİRİLDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise 13 Nisan’da katıldığı bir televizyon programında seçimleri takip etmek üzere davet edilen uluslararası kuruluşların heyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu gözlemcilerin taraf tutmadan çalışmalarını yürütmeleri gerektiğini belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti: , “Seçim gözlem heyetlerini davet ettik. Bizde hep şeffaf ve demokratik seçimler oluyor. Ama AKP’den iki kişi daha önce geldiklerinde biri Hunko, biri PKK’yı alenen alenen destekliyor. HDP kampanyası Sonradan gelmek istedi heyetteydi içeri almadık. Geliyor, alenen taraf tutuyor, daha önce de öyle dedik. Daha önce satın almadık. Onlar değişirse onlar değişir, değişmezlerse biz değişmeyiz. Çünkü açıkça taraf tutuyorlar. Türkiye’de milletimizin hür iradesine kimse karışmasın. Herkes tarafsız ve objektif olmalı” dedi.

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu