Haber

Biden 3 askerine hesap sormaya kararlı: Büyük bir savaşa ihtiyacımız yok ama bedelini ödeyeceğiz

Amerikan üssüne düzenlenen baskında 3 askerini kaybeden ABD Lideri Joe Biden, dolaylı olarak “silahları temin etmekle” suçlandı. İran Onu sorumlu tuttu. Biden, “Ortadoğu’da daha geniş bir savaşa ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum, bunun peşinde değiliz. Ancak saldırıya nasıl karşılık vereceğimizi kararlaştırdık.”

SALDIRIYA CEVAP VERECEKLER

ABD Başkanı Joe Biden, hafta sonu Ürdün’deki ABD üssüne düzenlenen ve 3 Amerikan askerinin hayatını kaybettiği saldırıya drone ile karşılık verilmesine ilişkin açıklama yaptı. Biden, saldırıya nasıl karşılık vereceklerine “karar verdiğini” söyledi ancak alınan karara ilişkin ayrıntı vermedi.

“İRAN’I SORUMLU TUTUYORUM”

Sorular üzerine Biden, “Ortadoğu’da daha yaygın bir savaşa ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum.” Biden gazetecilere şunları söyledi: İranKendilerini sorumlu tutup tutmadıkları sorulduğunda ise “Bunu yapanlara silah sağlıyor olmaları anlamında onları sorumlu tutuyorum” yanıtını verdi.

NE OLDU?

Pazar günü Ürdün’ün kuzeyindeki Tower 22 adlı ABD üssü hedef alındı. 7 Ekim’de başlayan İsrail-Hamas savaşından bu yana bölgedeki ABD üslerine yönelik çok sayıda saldırı düzenlendi ancak Ürdün’deki saldırıda ilk kez 3 ABD askeri hayatını kaybetti. Saldırıda en az 40 asker yaralandı.

Saldırının sorumluluğunu İran merkezli olduğu iddia edilen Irak’ta İslami Direniş adlı örgüt üstlenirken, İran saldırının sorumlusu olduğu iddialarını reddetti. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby, akına yanıtta “kademeli bir yaklaşım”ı tercih edebileceklerini belirtti.

Kirby gazetecilere verdiği demeçte, “Bu tek bir yanıt değil, muhtemelen birkaç adım olacak ve belirli bir süreye yayılacak.”

gelibolu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu