Haber

Cezayir’de Orman Yangınlarında 15 Kişi Hayatını Kaybetti

Cezayir’in çeşitli kentlerinde devam eden orman yangınlarında 15 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Cezayir İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, dün gece prestijli 16 ilde 97 farklı noktada orman ve tarım alanlarında yangın çıktığı, yangınların bir kısmının köylere sıçradığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu yangınlarda şu ana kadar 15 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin yaralandığı ve 500 kişinin tahliye edildiği kaydedildi.

Şu anda Bumerdas, Buveyra (Bouira), Tizi Vizu, Bicaya (Bejaia), Cicil ? (Jijel)

Skikda ve Skikda gibi kıyı kentlerde orman yangınlarının devam ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, tüm imkanlar seferber edilerek yangın söndürme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Cezayir Sivil Savunma Başkanlığı dün, hava sıcaklıklarından dolayı ülkenin kuzeyindeki 7 kentte orman yangınlarının çıktığını, havadan ve karadan söndürme çalışmalarının sürdürüldüğünü duyurdu.

Meteoroloji Enstitüsü de dün mevcut sıcak hava dalgasının alarm seviyesini turuncudan kırmızıya yükselterek, ülkede hava sıcaklığının 48 dereceyi geçtiği şiddetli iklim koşullarının yaşandığını duyurdu.

Cezayirli yetkililer, haftalardır devam eden sıcak hava dalgasının orman yangınlarına neden olabileceği beklentisiyle yüksek alarm durumunun devreye alındığını açıklamıştı.

Yaklaşık bir aydır ülkede rekor sıcaklıklar yaşanarak başkentte 48 dereceye, diğer bölgelerde 50 dereceye ulaştı.

ortakoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu