Haber

Cumhuriyetin 100’üncü yılı dün Berlin’de coşkuyla kutlandı.

-Dün Berlin’de Cumhuriyetin 100’üncü yılı coşkuyla kutlandı.

BERLİN – Almanya’nın başkenti Berlin’de Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı dün coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı Türkiye’de olduğu gibi dış temsilciliklerde de kutlandı. Kutlamalar kapsamında dün Almanya’nın başkenti Berlin’de Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenlendi ve ardından İstanbul Senfoni Orkestrası konser verdi. Berlin Büyükelçiliği Filarmoni Salonu’nda düzenlenen kutlama töreninde, Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen konukları karşılayarak tek tek selamladı. Yaklaşık 2 saat süren etkinlikte misafirlere yiyecek, içecek ve tatlı ikramı yapıldı.

Geniş bir katılım oldu

Berlin Filarmoni Orkestrası’nda düzenlenen 100. yıl kutlamalarına Almanya’da yaşayan Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, dernek ve çeşitli kurumların temsilcileri, Berlin’deki bazı yabancı ülke büyükelçileri ve yurt dışı sivil/askeri temsilciler katıldı.

Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, salonda yaptığı basın açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünün herkes için büyük bir onur ve gurur kaynağı olduğunu söyledi. Türkiye’nin 100’üncü yılını büyük bir coşkuyla kutlamak istediklerini belirten Şen, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını Berlin Filarmoni binasında kutluyoruz. Bu etkinlikle İstanbul Senfoni Orkestrası’nı kazandık. Bakanlığımız Orkestrayı Türkiye Turizm Bakanlığı görevlendirdi. Burada 100’üncü yılımızı kutluyoruz.” “Hem kendi halkımızla, hem diğer askeri mensuplarımızla, büyükelçilerimizle, Alman devlet yetkilileriyle, hem de Alman siyasetinin temsilcilerinden oluşan daha büyük bir grupla kutlamak istedik. Bu akşam çok keyifli bir akşam, hepimiz Cumhuriyetin 100. yıl dönümünü kutluyoruz. Türkiye’yi heyecanla ve büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

“Devlet geleneğimiz Cumhuriyetle başlamadı”

Devletimizin kapsayıcı ve koruyucu bir geleneğe sahip olduğunu belirten Büyükelçi Şen, “Türkiye Cumhuriyeti 100 yıllık köklü bir devlettir. Bizim devlet geleneğimiz cumhuriyetle başlamadı. Binlerce yıllık bir devlet geleneğimiz var. Devletimiz kendi sınırları dışında yaşayan vatandaşlarının yanı sıra kendi içinde yaşayan vatandaşlarını da her zaman korumuştur.” Vatandaşları, soydaşları ve hatta akraba toplulukları için her zaman bir inanç kaynağı olmuştur. Anavatanı dışında yaşayan, Avrupa’ya kök salmış vatandaşlarımızın ve artık vatandaşlıktan çıkıp Alman vatandaşı olan halkımızın her zaman yanındayız. Almanya’daki büyükelçiliğimiz ve 14 başkonsolosluğumuzla birlikte her zaman yanlarındayız. “Hizmet vermeye devam ediyoruz. Onların da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını büyük bir coşkuyla kutladıklarını biliyoruz. Almanya’nın birçok yerinde farklı etkinlikler yapıldı. Hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Resepsiyonun ardından katılımcılar Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı’nın hep birlikte söylenmesinin ardından Almanya İstiklal Marşı çalındı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne ilişkin yayınladığı mesaj okundu.

“Bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.”

Açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Ahmet Başar Şen, konuşmasına “Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve şükranla anıyorum” diyerek başladı. Şen, konuşmasına şöyle devam etti: “Türk milleti, 100 yıl önce Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde, ‘İstiklal ancak milletin kararlılığıyla mümkündür ve egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ şiarıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. ” Böylece, çökmüş bir dünya imparatorluğunun küllerinden, çağdaş ilkelere dayalı, çağdaş bir ulus devlet doğmuştur. Büyük Türk milletinin bir ferdi olarak, bu kutsal günü kutlamanın en derin sevinç ve heyecanı içerisindeyim ve onur duyuyorum. Bu bayramı sizlerle birlikte kutlamanın gururunu yaşıyor ve “Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun” dedi.

Büyükelçi Şen’in konuşmasının ardından sahneye çıkan İstanbul Senfoni Orkestrası, Ferit Tüzün, Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, WA Mozart ve D. Shostakovich’in eserlerini ünlü şef Howard Griffiths eşliğinde seslendirirken, Can Çakmur da orkestraya eşlik etti. onun piyanosu. .

Berlin’in en büyük Filarmoni Orkestrası’nda düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yüzyıl kutlamalarına yaklaşık 2.500 davetli katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu