Ekonomi

İhracat ortamında 7 ay sonra ilk bozulma

Türk imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (ISO) Türkiye İmalat Şubesi İhracat İklimi Endeksi’nin Ağustos 2023 dönemi sonuçları açıklandı.

Endekste eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ortamında iyileşmeye işaret ederken, 50’nin üzerinde ölçülen rakamlar, altındaBu fiyatlar bozulmaya işaret ediyor.

Temmuz ayında 50,3 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Şubesi İhracat İklimi Endeksi, Ağustos ayında 49,1’e gerileyerek 50,0 eşiğinin altında kaydedildi. Böylece endeks, son yedi ayda ilk kez Türk imalat sanayii ihracatçılarının talep ortamında hafif bir bozulmaya işaret etti. Birçok Avrupa ülkesinde ekonomik faaliyetlerin azalması, ihracat ortamının zayıflamasına yol açan temel faktör oldu.

En fazla ihracat yapılan altı ülkeden beşinde üretim düştü. Türk imalat sanayiinin en çok ihracat yaptığı 6 ülkeden 5’i olan Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya’da üretim ağustos ayında azaldı.

Almanya’da düşüş belirgin ve Mayıs 2020’den bu yana en yüksek oranda gerçekleşti. Fransa ve İtalya’da düşüşler hızlanırken, İngiltere ve İspanya’da büyümeden daralmaya geçiş yaşandı.

İhracattaki yüzde 7’lik payıyla Türk imalatçılarının ikinci büyük ihracat pazarı olan ABD’de üretim artışı üçüncü çeyreğin ortasında da devam etti. Ancak söz konusu artış oldukça ılımlı ve son altı ayın en düşük oranında gerçekleşti.

BAE, Suudi Arabistan ve Katar’da güçlü artış devam ediyor

Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde Avrupa’ya kıyasla daha olumlu eğilimler gözlendi. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar’da ekonomik aktivite ağustos ayında güçlü bir şekilde artmaya devam etti. Bölgedeki diğer ülkelere baktığımızda Mısır ve Lübnan’da üretimde azalma olduğu görüldü.

Ağustos ayında da büyümenin itici güçlerinden biri Hindistan oldu. Ancak Türkiye’nin imalat sanayii ihracatındaki payı yalnızca yüzde 0,5 olan bu ülkenin genel ihracat ortamına etkisi sınırlı kaldı. BRIC ekonomilerinin tamamında ekonomik aktivite artarken, Rusya’da büyüme son beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Son araştırma döngüsünde üretimdeki en keskin düşüş, Avrupa’nın imalat sektöründeki sıkıntılardan etkilenen Çek Cumhuriyeti’nde yaşandı. Polonya ve Avusturya’da da imalat sanayi üretiminde önemli düşüşler kaydedildi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında yorum yapan S&P Global Pazar İstihbaratı Ekonomi Müdürü Andrew Harker, şunları söyledi: “Türk üreticiler için ihracat ortamının zayıflamasına ilişkin geçtiğimiz ay dile getirdiğimiz endişeler Ağustos ayında gerçeğe dönüşmüş görünüyor. Bu dönemde zayıflığın ana kaynağı yine Avrupa olurken, ABD ise çok sınırlı bir büyüme yakalayabildi. Dolayısıyla Birleşik Arap Emirlikleri ve kısmen Rusya hariç, ana ihracat pazarlarının büyümeye katkısı oldukça düşük kalıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu