Haber

Korkunç iddia! Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi nedeniyle 6,5 milyon kümes hayvanı itlaf edildi

Son 18 aydır dünyanın birçok ülkesinde şiddetli seyreden ve bugüne kadar 200 milyondan fazla kümes hayvanının ölümüne neden olan kuş gribi vakalarının Türkiye’de de görüldüğü iddiası.

“AFYONKARAHİSAR’DA 5 MİLYONDAN FAZLA TAVUK TEMİZLENDİ”

Bloomberg HT’nin haberine göre Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi vakaları artmaya başladı. Resmi makamlardan herhangi bir açıklama gelmezken, Türkiye’nin yumurta üretiminin başkenti Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde 20 Ocak’ta kuş gribi vakalarının görülmeye başladığı ve yumurta üretiminde 5 milyondan fazla tavuğun itlaf edildiği iddia edildi. karantina altına alınan Başmakçı semtindeki tesisler.

“DENİZLİ’DEKİ TESİSLER KARANTİNAYA ALINDI”

Denizli’nin Honaz ilçesindeki yumurta üretim tesisleri de kuş gribi vakaları nedeniyle karantinaya alınırken, ilçede yaklaşık 1,5 milyon yumurta tavuğunun itlaf edildiği iddia ediliyor.

“BAKANLIK SALGINI KONTROL ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne haber veren Tarım ve Orman Bakanlığı, salgını kontrol altına almaya çalışıyor. Beyaz et ve yumurta piyasasını istikrarsızlaştıran, kümes hayvancılığı sektörünün kabusu olan kuş gribi hadisesi, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün verilerine göre son bir buçuk yılda en az 60 ülkede görüldü.

DÜNYADA 200 MİLYONDAN FAZLA HAYVAN HASTALIK NEDENİYLE ÖLÜYOR

Küresel olarak, 200 milyondan fazla kümes hayvanı hastalık veya toplu itlaf nedeniyle öldü. Yalnızca ABD’de, geçen yıl 58 milyondan fazla kümes hayvanı kuş gribi enfeksiyonu nedeniyle itlaf edildi.

haberaricak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu