Teknoloji

Şarj kablosunun üzerindeki bu silindir aslında nedir ve ne işe yarar?

Bazı şarj kablolarında bulunan silindir nedir ve ne işe yarar? Bu yazımızda bu sorunun cevabına bakıyoruz. Hemen söyleyelim ki, bilgisayarlar için şarj cihazları artık çok çeşitli tasarımlarda ve çok çeşitli işlevlere sahip. Bazı şarj kablolarında gürültü bastırma filtresi adı verilen plastikten yapılmış küçük bir silindir bulunur.

Bu filtre diğer elektronik cihazların işlevselliğinin bozulmamasını sağlamak için tasarlanmıştır. Dizüstü bilgisayarlar gibi cihazlar açıldığında elektromanyetik dalgalar üretir. Bunlar şarj kablosu aracılığıyla etrafa iletilir. Bu, diğer teknik cihazlarda “ceket dalgaları” adı verilen girişime yol açabilir. Diğer şeylerin yanı sıra WLAN, aynı dalga boyunda veya aynı frekansta iletildiğinde de bozulabilir.

Gürültü bastırma filtresi elektromanyetik dalgaları emer

Gürültü bastırma filtresi, elektromanyetik dalgaların yayılmasını önleme işlevine sahiptir. İçine monte edilmiş elektromanyetik dalgalar bir ferrit çekirdek aracılığıyla çünkü ferrit iletken olmayan veya elektriksel olarak iletken olmayan bir malzemedir. Şarj kablosu ferrit çekirdeğin içinden geçerek elektromanyetik dalgaları emer ve bu sayede görevini yerine getirir.

(Bu yazıdan sonra “Şarj cihazı ne kadar elektrik tüketir?” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.)

bozova-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu