Ekonomi

Türkiye’nin İlk Alışveriş Merkezi Galleria içler acısı durumda

Bakırköy’de yer alan Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi Galleria, uzun süredir kapalı olan mağazalarıyla ıssız ve ürkütücü bir görünüme büründü.

1988 yılında Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi olarak açılan Galleria hayalet bir binaya dönüştü. AVM’deki birkaç mağaza dışında tüm mağaza ve mağazaların kepenklerinin kapatıldığı kaydedildi. Az sayıda insanın ayak seslerinin yankısı, binadaki ıssızlığı en iyi anlatıyor.

Pek çok Türk markası ilk mağazalarını bu alışveriş merkezinde açtı.

Alışveriş merkezinin bir zamanlar kalabalık ve hareketli atmosferi artık yerini saf bir sessizliğe ve boşluğa bırakmış durumda. Açıldığı yıllarda Türkiye’nin birçok ünlü markası Galleria AVM aracılığıyla şubeleşmelerini artırmaya başladı. Bugün AVM, ıssız koridorları ve kapalı dükkanlarıyla dikkat çekiyordu.

Eskiden kalabalık ve hareketli olan alışveriş merkezi, artık boş duvarlar ve çalışmayan yürüyen merdivenlerle dolu hayalet bir kasabayı andırıyor.

“İnsanların buluşma noktasıydı”

Kahvaltı için Galleria AVM’ye geldiğini belirten Murat Yılmaz, “AVM’nin içi boş, dışarıda kahvaltı yapacağız. Burası çocukluğumuzu, gençliğimizi geçirdiğimiz AVM, o yüzden üzülüyoruz” dedi. Boş gördüğümüzde burası Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi, çok güzel bir açılışı vardı. Toplantı Burası onların yeri olurdu. Buz pateni ve oyun salonu büyük ilgi görürdü. İçerisinin kapalı olduğunu görünce anılar canlanıyor. boş. Buraya yakın oturuyorum. Buranın o atmosferini çocuklarımın da yaşamasını isterim. Dönüşümün ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Burası özel bir alan, günümüz şartlarında muhtemelen konut. “Yapılabilir. . Neden kapatıldığına gelince, operasyonel sorunlardan ya da farklı AVM’lere yönelmekten kaynaklanıyor olabilir” dedi.

“Şu anda bu durumda olduğu için üzgünüm.”

Galeria AVM’nin pek çok markanın doğuşuna tanıklık ettiğini vurgulayan Yılmaz, “Bugün birçok satış zincirinin ve perakende firmasının ilk satış noktalarından biri oldu. Burası pek çok markanın doğuşuna yol açan bir AVM. O yüzden de öyle oldu. çok değerli. Artık bu hale gelmesi üzücü.” konuştu. – İSTANBUL

demircihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu