Haber

Eski CIA Çalışanı Joshua Schulte 40 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarihindeki en büyük sızıntıya neden olmakla suçlanan eski CIA çalışanı Joshua Schulte, 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Vault 7” lakaplı ve 2017 yılında Wikileaks’e sızdırılan belgelerde, CIA’in geliştirdiği yazılımlarla akıllı telefon, bilgisayar ve televizyonlara sızmasını sağlayan araçlar ortaya çıkarılmıştı. ABD istihbaratının bu araçları kullanarak telefonları dinleme cihazına dönüştürebildiği iddia edildi.

ABD mahkemesi ayrıca Schulte’yi çocuk istismarı görüntüleri bulundurmaktan da hatalı buldu.

35 yaşındaki Schulte, 2017 yılında 8.761 gizli belgeyi Wikileaks’e aktarmakla suçlanıyor. ABD Adalet Bakanlığı’na göre bu, CIA tarihindeki en büyük sızıntı.

Schulte suçlamaları reddediyor. Ancak 2020, 2022 ve 2023 yıllarında üç farklı davada farklı suçlamalardan hüküm giydi ve 2018 yılından bu yana cezaevinde.

En son casusluk, bilgisayar korsanlığı, mahkemeye itaatsizlik, FBI’a yalan beyanda bulunmak ve çocuk istismarı görüntüleri bulundurmaktan suçlu bulunmuştu.

Federal Savcı Damian Williams, “Joshua Schulte, Amerikan tarihindeki en kötü casusluk suçlarından birini işleyerek ülkesine ihanet etti.” yorumunu yaptı.

Mahkemede paylaşılan delillere göre Schulte, “terör örgütleri ve yabancı hükümetler hakkında casusluk yapan” bir istihbarat biriminde yazılım mühendisi olarak çalışıyordu.

İddianameye göre, 2016 yılında gizli bilgileri Wikileaks’e sızdırmış ve FBI soruşturması sırasında sızıntıdaki rolü hakkında yalan söylemişti.

İddianamede ayrıca Schulte’nin tüm bunları “iş yerindeki anlaşmazlıklara duyduğu öfkenin bir sonucu olarak” yaptığı iddia edildi.

İddiaya göre Schulte, işyerinde kendisine verilen işlerin son teslim tarihlerini sürekli geciktirmesi ve yöneticilerini bu şekilde cezalandırmak istemesi nedeniyle dikkat çekti.

Savcı Michael Lockard, “Bu intikam eylemiyle ülkenin ulusal güvenliğine korkunç zarar verdi” dedi.

İddianamede, sızıntının ABD istihbaratının yabancı istihbarat hakkında bilgi toplama becerisine zarar verdiği, CIA çalışanını tehlikeye attığı ve ABD’nin yüz milyonlarca dolarlık zarara yol açtığı iddia ediliyor.

Savcılar, Schulte’nin tutuklandıktan sonra bile bilgi sızdırmaya devam ettiğini, hapishanede telefon ele geçirerek CIA ve bilgi toplama yöntemleri hakkında bilgi paylaşmaya çalıştığını belirtti.

haberkargi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu