Haber

İsveç Başbakanı Kristersson: “Provokatörler İsveç’in NATO’ya katılmasını engellemeye çalışıyor”

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İsveç’in NATO’ya katılmasının ne kadar önemli olduğunu bazılarının anlamadığını ve provokatörlerin İsveç’in üyeliğini engellemeye çalıştığını söyledi.

İsveç Başbakanı Kristersson, Dışişleri Bakanı Tobias Billström ve Savunma Bakanı Pal Jonson, Stockholm’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Kristersson, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra İsveç’in en önemli güvenlik sorununu yaşadığını belirterek, “İsveç’in NATO’ya girmesinin ne kadar önemli olduğunu bazıları anlamıyor. Provokatörler, İsveç’in üyeliğini engellemeye çalışıyor. İşler bir hale dönmek istiyoruz. Türkiye ile diyalog. Türkiye kendi kararlarını verir, buna saygı duymalıyız, bu süreci sakinleştirmek istiyoruz.” terimleri kullandı.

Finlandiya’nın İsveç ile birlikte NATO’ya katılmak istediğine işaret eden Kristersson, “Finlandiya, İsveç ile birlikte NATO’ya girmek istiyor. İsveç’in NATO’ya girmesi engellenirse bu Finlandiya’nın NATO’ya tek başına girmesine neden olur. Girse de farketmez.” .” dedim.

Kristersson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’le ilgili son açıklamalarına da atıfta bulunarak, “Erdoğan’ın bu açıklaması hakkında yorum yapmayacağım. Kimsenin ‘Erdoğan kapıyı kapattı’ şeklinde yorumladığını düşünmüyorum.” tezinde bulundu.

İsveç’in NATO üyeliği hakkında açıkça konuşmak istediğini vurgulayan Kristersson, şunları söyledi:

“28 ülke, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda bireysel kararlar aldı, Türkiye kendi kararını veriyor. İsveç, Finlandiya ile Türkiye arasındaki anlaşmaya uymamız için işleyen bir diyalog istiyor ve bu garip değil. Aksi takdirde sonuçları İsveç güvenliği için olur. ” var.”

Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılması

İsveç Dışişleri Bakanı Billström, Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına değinerek, şunları söyledi:

“Kitap yakmanın çok karanlık bir tarihi var. Bunu söylemek Türkiye’yi küçük düşürmeye çalışmak değil. Türkiye’de ve Afganistan, Pakistan gibi protestoların düzenlendiği diğer ülkelerde sert tepkiler var. Sosyal medyada bunu yapan sesler var. İsveç mallarını boykot etmek istiyorum. Hükümet durumu yakından takip ediyor.”

İsveç Savunma Bakanı Jonson da İsveç’in NATO’ya üye olması için çabalarının süreceğini ve bunun İsveç’in NATO güvenliğine çok şey katacağını belirtti.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in Yakılması

Danimarka’da aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta İsveç’teki Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmış, 2014’te düzenlenen eylemde Paludan’a kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti. kalabalık polisin koruması.

İsveç hükümetinin Paludan’da Kuran-ı Kerim yakma izni vermesine başta Türkiye olmak üzere birçok İslam ülkesinden tepki geldi.

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin lideri Edwin Wagensveld, Lahey’deki eyleminde tek başına Kuran’ı yırttı.

haberpazarlar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu